СУБСИДІЇ ПО-НОВОМУ: УКРАЇНЦІВ ВРЯТУЄ ТЕПЛА ЗИМА

Перші холоди змушують українців з певними побоюваннями чекати на наступні платіжки за комунальні послуги.

Напередодні нового опалювального сезону влада підготувала черговий неприємний сюрприз – підвищення ціни на газ для населення. І хоча переговори з МВФ щодо подорожчання блакитного палива ще ведуться, уникнути цього точно не вдасться, адже ці зобов’язання Україна взяла на себе ще восени минулого року. Це спричинить зростання ціни на гарячу воду та опалення, яке в платіжках за комуналку в середньому становить 70%.

За найоптимістичнішого сценарію, зростання газового тарифу очікується на 23%, опалення і гаряча вода подорожчають у середньому на 15-18%. За попередніми підрахунками середня вартість комуналки за двокімнатну квартиру становитиме 2,5-3 тис. грн. За тепло в однокімнатній квартирі доведеться заплатити від 1,5 тис. грн.

З урахуванням ще й нещодавнього зростання тарифів на холодне водопостачання та драконівських цін на електроенергію, для багатьох сімей витрати на комуналку цієї зими виявляться дуже важкою ношею.

За таких умов неминучим є зростання кількості громадян, які потребуватимуть допомоги держави у вигляді субсидій. Проте і на таку «милість» особливо покладатися не варто. Через нові правила нарахування субсидій багато українців можуть зовсім залишитися без пільг. Влада вже оголосила, що кожна п’ята родина українців втратить субсидію. Експерти вважають, що число субсидіантів може зменшитися навіть більше – майже на третину.

Нові правила розрахунків

Тарифи зростають, кількість тих, хто може їх сплачувати зменшується, а отже зростає кількість субсидіантів. А ось грошей у держави на них може не вистачити, тому логічно, що вимоги для отримання знижки на оплату комуналки ставатимуть жорсткішими.

Головними нововведеннями цієї осені є перерахунок доходів та зменшення норми споживання газу.

Субсидії в Україні перераховують двічі на рік: перед початком опалювального і неопалювального сезонів. Зараз українці отримують знижку ще з урахуванням доходів за минулий рік. Починаючи з жовтня до уваги братимуть доходи за перше півріччя 2018-го. І так як відповідно до офіційної статистики цього року і мінімальна зарплата, і пенсія зросли, то державні пільги на комуналку зменшаться. На жаль, не враховується, що ці так звані підвищення повністю «з’їдаються» інфляцією та постійно зростаючими цінами майже на все – продукти харчування, паливо, транспортні послуги тощо.

Зекономлять і на тому, що скоротять нормативи споживання газу для населення. Так, наприклад, в січні цього року на опалення будинку площею 100 кв. м могли надати 500 кубометрів газу на місяць, за новими правилами «норма» становитиме вже 450 кубометрів. Тобто українцям із субсидіями доведеться «прикрутити» батареї і сподіватися на теплу зиму, так як за «зайве» доведеться платити без знижки.

Хто залишиться без пільг?

Окрім вказаних нововведень, для економії державного бюджету Міністерство фінансів планує масштабну перевірку всіх, хто отримує субсидії, для того, щоб виявити тих, хто дійсно потребує державної допомоги, і виключити зловживання пільгами. Для цього вже діє єдиний реєстр.

Верифікація одержувачів субсидій буде проходити в кілька етапів: на етапі нарахувань в територіальних підрозділах Мінсоцполітики; на етапі верифікації через дані реєстрів Державної фіскальної служби (облік доходів громадян), Державної міграційної служби (облік міграції фізосіб), Мін’юсту (облік майна); через банки (облік безготівкових операцій з оплати цінних покупок).

З огляду на цю інформацію, Мінфін буде автоматично виявляти тих, хто приховав свої статки.

Також з кінця квітня цього року Кабмін запровадив більш жорсткі критерії надання субсидій:

  • якщо у власності сім’ї є автомобіль, якому менше 5 років (крім мопеда і авто, наданого органом соцзахисту), субсидію не призначатимуть;
  • необхідно вказувати в деклараціях доходи від оренди майна, наприклад, від здачі в оренду квартири;
  • з 1 травня 2018 року субсидія скасовується, якщо площа квартири перевищує 120 кв. м, а будинку – 200 кв. м, крім дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей. Крім того, якщо, наприклад, в квартирі площею 120 кв. м проживають лише пенсіонери без додаткових доходів, то рішення про надання субсидії буде приймати служба соціального захисту після вивчення спеціальною комісією умов життя:
  • безробітним необхідно буде стати на облік в центр зайнятості, в іншому випадку людям працездатного віку, які претендують на субсидію, органи соцзахисту автоматично будуть нараховувати дохід розміром у три прожиткові мінімуми – 5286 грн.

Без субсидій залишаться і ті, хто не платив за комуналку більше двох місяців, ті, хто надав недостовірну інформацію в деклараціях, а також ті, хто зробив покупку на суму від 50 тис. грн, або отримали спадщину як мінімум на цю суму.

Монетизація субсидій

Справді революційні зміни в системі нарахування субсидій влада підготувала для українців з 1 січня 2019 року. Наприкінці вересня Кабінет Міністрів затвердив план монетизації субсидій, відповідно до якого планується перехід на грошову компенсацію пільг.

Відповідно до урядової постанови, монетизація має проходити в три етапи. На першому етапі вона торкнеться, орієнтовно, 100-150 тис. домогосподарств, які звернуться за субсидіями з новим пакетом документів. Другий етап почнеться з 1 травня 2019 року і торкнеться домогосподарств, яким субсидія буде призначена на неопалювальний період 2019-го. Третій етап планується почати з жовтня 2019 року, коли відбудеться повний перехід на монетизацію.

Проте такі плани Кабміну поки що складно реалізувати. Нині діє система, коли комунальні підприємства нараховують платіжки з урахуванням знижки, а потім ці гроші комунальним підприємствам компенсує держава, і не завжди вчасно. Яким чином держава має компенсувати «живі» гроші громадянам – невідомо. Якщо буде затримувати виплати, то зростатиме кількість боржників. Також невідомо, як саме отримати ці гроші «на руки» – вони будуть перерахуватися на картку чи на банківські рахунки, і як проконтролювати, куди і на що пішли кошти?

Головним залишається те, що в проекті бюджету на 2019 рік на субсидії заклали 55 млрд грн, хоча на думку експертів, після подорожчання газу необхідно близько 80 млрд.

На ситуацію з тарифами, які уряд планує збільшити, при цьому скоротивши гроші на субсидії, звернув увагу співголова Опозиційного блоку Юрій Бойко.

– Комунальні тарифи збираються збільшити на 23%, водночас кошти на субсидії скорочуються на 16 млрд грн. Субсидій не вистачає і сьогодні, люди не можуть їх оформити. Це лицемірство з боку уряду, коли він каже, що субсидій вистачить усім. Не вистачить, заборгованість за послуги ЖКГ зростатиме, і ще більше фінансове  навантаження ляже на людей, – сказав Юрій Бойко.

Тож на субсидії годі і сподіватися – влада і далі посилюватиме перевірки, висуватиме жорсткіші умови надання пільг і намагатиметься зекономити бюджет.

 

Петро Гор