Сергій Пелех: «Діти мають бути здорові не тільки фізично»

Сергію Пелеху 43 роки, більшу частину життя він займається бодібілдінгом і тренує спортсменів. А ще спортсмен сповідує філософію, що насправді здорове суспільство може бути тільки тоді, коли в дітей будуть правильні орієнтири – спорт, здоровий спосіб життя, а кожна доросла людина допомагатиме один одному у вихованні цього здорового покоління.

Перше враження від знайомства із цією людиною – веселий, харизматичний чоловік із дуже серйозним поглядом. Чому серйозним – відповідь знайшлася наи першій же хвилині спілкування: «Мені зараз треба просити місцеву владу придбати лінолеум, бо в залі, де займаються діти, уже застаріла підлога, потім ще треба вирішити багато питань». Сергій дуже переживає за своє дітище – спортивну залу «Титан».

Усе життя Сергія пов’язане зі спортом: пропагує його з 18 років, навчає підлітків, проводить для малечі змагання на площі Ірпеня під час усіляких свят і подій (до речі, власними коштами та силами). Зі спортом тісно пов’язана інша діяльність – благодійність: різноманітні акції з прибирання територій масового відпочинку, збору речей для сиріт і малозабезпечених.

– Я з дитинства займався спортом, у 16 років це вже були самбо, бокс, легка атлетика. Я спортивно виглядав, дівчата задивлялися (сміється. – Ред.), а хлопці – мої друзі та знайомі, просили їх потренувати. Були серед них і такі, хто мав шкідливі звички, брав участь у вуличних бійках. Я й тоді розумів, наскільки важливо їх витягнути з вулиці та залучити до зали. А потім вони мені дякували та розповідали, чого досягли в спорті. Тоді й зародилося почуття відповідальності за молодих людей і бажання привчати до спорту, здорового способу життя, а тим, хто опинився в складних ситуаціях, – допомагати, – розповідає Сергій.

Він – бронзовий призер України з культуризму, чемпіон Кубка Поділля з культуризму. Так званий бодібілдінг – це не тільки прагнення до досконалості свого тіла, це, у першу чергу – загартований характер і витримка, адже, погодьтеся, вести абсолютно здоровий спосіб життя та при цьому щоденно займатися в тренажерній залі – віджиматися, тягати залізо, – не кожному під силу. Але «стронгмен», як його називають хлопці в тренажерному залі, саме такий.

– Заняття бодібілдінгом є сильною мотиваціє для дітей. Вони дивляться на «дядю Серьожу» та хочуть виглядати там само як я, коли їм буде 43, – розповідає спортсмен. Хоча він не любить хвалитися, для нього краще розповідати про проблеми інших.

Сергій Пелех очолював Ірпінський центр фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх», а сьогодні є головою молодіжної громадської організації «Спорт для життя». Усі члени громадської організації, безумовно, займаються в тренажерній залі «Титан», і сюди вони приїжджають не тільки з Ірпеня. Це стара спортивна зала, у якій спортсмени тренуються ще з 80-х років минулого століття. Що цікаво – зараз  спортсмени займаються на тренажерах, більшість з яких були виготовлені власноруч Сергієм.

– На жаль, я бачу кожен день хлопців із пивом, цигарками, є зовсім молоді люди, які стали наркозалежними, а колись вони зі мною віталися. Я маю за обов’язок працювати саме тут і давати приклад іншого, здорового життя, – каже Сергій.

А як тільки на сході України розпочались активні військові дії, Сергій зрозумів, що, окрім малозабезпечених дітей і дітей-сиріт, напівсиріт і дітей із багатодітних сімей, безкоштовно тренуватиме й хлопців, які повернулися з АТО.

– Окрім того, що спорт гуртує, сприятлива атмосфера в тренажерній залі, де один одному – друг і товариш, дозволяє швидко приходити в психічну та емоційну рівновагу, тобто я працюю ще і як тренер- психолог, – ділиться Сергій.

В Ірпені немає нічого схожого – якоїсь спортивної секції чи тренажерної зали, куди б приходили люди саме таких категорій, для яких працює безкоштовно Сергій Пелех. Він стукає у двері чиновників, просить хоча б якось поліпшити умови, в яких тренуються діти та молодь – поки чує лише обіцянки. А Сергій мріє про велику тренажерну залу, де нікому не буде тісно, але без підтримки влади це зробити нереально.

При цьому Сергія як голову громадської організації чиновники Ірпінської міської ради запрошують майже на кожний міський захід, де необхідна участь дітей або просто проведення якоїсь активності на площі. Власними силами і коштами Сергій щоразу погоджується облаштовувати спортивну зону, привозить інвентар, збирає дітей і членів клубу «Титан» і проводить змагання з крос-фіту. Його не цікавлять політичні перипетії або причини, чому не можуть виділити кошти на ремонт зали. У нього одна мета – пропагувати здоровий спосіб життя.

– Пам’ятаю, наша активна робота розпочалася 2012 року, коли на День міста Ірпеня ми провели спортивні змагання для дітей і підлітків. Після цього діти попросили нас проводити такі змагання частіше, і наступні ми зробили на День захисту дітей. Потім своїми силами організували Богатирські ігри в Ірпені, де брали участь уже дорослі, а також мої друзі – чемпіони України різних видів спорту, – розповідає Сергій.

2015 він першим запропонував почистити берег біля невеликого озера, яке розташоване між Ірпенем (район БКЗ) і Бучею. І вже влітку разом із членами «Титану» організовано прибрали та вивезли звідти все сміття. Тепер тут щоліта багато відпочивальників.

– Я прагну одного – аби наші діти були здорові як фізично, так і морально, і щоб вони жили в мирній Україні. І перше, і друге – це наше з вами завдання, тож сподіваюся на взаєморозуміння між нами, дорослими. Бо в нас немає нічого більш ціннішого.

Олена ОВЕРЧУК