НОВА ПРОГРАМА З МВФ: ЧОГО ЧЕКАТИ УКРАЇНЦЯМ?

Українська влада домовилася з МВФ про нову кредитну програму на 3,9 млрд доларів. Щоправда, перший транш Україна отримає лише після ухвалення Верховною Радою державного бюджету з урахуванням рекомендацій аналітиків Фонду. Умовами отримання наступних траншів згідно з попередніми домовленостями будуть: ринкові тарифи на газ (це означає + 40% до вартості газу вже після підвищення на 23,5% з першого листопада), прибутковість Нафтогазу, зменшення субсидійного навантаження на бюджет, реформа ДФС, укомплектування антикорупційного суду фаховими й незалежними суддями, надання НАБУ більших повноважень. Що це все буде означати для пересічного українця,з’ясовувала«Київська правда».

 Тарифні сюрпризи

19 жовтня Кабмін прийняв рішення підвищити вартість газу для населення на 23,5% – до 8550 грн за тис. куб. м.із 1 листопада. Через кілька годин МВФ опублікував заяву про нову програму кредитування України. Підвищення на 23,5% стало своєрідною поступкою від МВФ, який продовжує вимагає від України підвищення ціни на газ до імпортного паритету (ще +40%) і, очевидно, українська влада для отримання грошей піде на такий крок. Тобто наступного опалювального сезону українцям доведеться платити за газ від 12 до 14 гривень за кубометр.

МВФ чекає на чергове підвищення ціни навесні 2019 року на 15%, а потім –восени 2019 року. Яким буде підвищення у відсотковому відношенні, залежатиме від ситуації на світових сировинних ринках.

Слідом за блакитним паливом подорожчають й інші комунальні послуги, особливо опалення та електрика. Уже з листопада середньостатистична українська родина буде платити не 414, а 510 гривень за 60 кубометрів газу. Наступного опалювального сезону за аналогічну кількість спожитого палива доведеться викласти 720 гривень. Підвищення ціни на газ автоматично спровокує подорожчання інших послуг ЖКГ. У першу чергу, це стосується опалення, адже частка газу в собівартості становить майже 80%. Таким чином, вартість послуги для клієнтів «Київтеплоенерго» зросте до 1600 за Гкал. В інших населених пунктах опалення подорожчає в середньому на 17-18%. Таким чином, за квартиру площею в 50 квадратів доведеться викласти від 1800 до 2200 гривень.

Співголова Опозиційного блоку Юрій Бойко вважає абсолютно неприпустимим підвищення ціни. «Доцільно зробити єдину ціну. Змішуємо 15 млрд куб. м газу власного видобутку за ціною 100 доларів із 15 млрд куб. м імпортного газу за ціною нехай навіть 300 доларів. Отримуємо ціну 200 доларів для всіх – і для промисловості, і для населення. Виходячи із цієї ціни, розраховуємо субсидії. Тоді є логіка й зрозуміло, що є справедливість», – сказав народний депутат.

Категорично проти підвищення ціни на газ виступила лідер «Батьківщини» Юлія Тимошенко, яка заявила, що переговори з МВФ вести потрібно, але на умовах України: «І поновлювати баланс бюджету за рахунок детінізації економіки, а не за рахунок скорочення соціальних видатків і підвищення ціни на газ».

Субсидії

Президент і прем’єр після підвищення ціни на газ пообіцяли дбати про найменш забезпечених громадян за допомогою субсидій. Але однією із нових вимог МВФ є те, що видатки на субсидії не мають створювати додаткового навантаження для бюджету. І це все при тому, що в проекті держбюджету на 2019 рік передбачено на 16 млрд гривень субсидій менше, ніж цього року – 55 млрд гривень. Понад те, переглянувши вимоги до доходів і майна субсидіантів, уряд скоротив кількість пільговиків. У МВФ неодноразово звертали увагу на необхідність вдосконалення програми субсидій. Фонд рекомендував виключити з неї тих українців, які приховують реальні доходи й насправді в змозі оплачувати рахунки за послуги ЖКГ.

Прибутковість Нафтогазу

Однією з нових вимог МВФ стане ліквідація дефіциту Нафтогазу, зокрема, прибравши схеми, за якими газ постачають за пільговими цінами збутовим посередникам – газзбутам. Нафтогаз наполягає на варіанті, за яким зможе продавати газ усім постачальникам на оптовому ринку, у тому числі газзбутам, на рівних умовах. Наразі газзбути єдині, через кого газ продається населенню. Від такої схеми Нафтогаз начебто втрачає 45 млрд грн, щоправда, виписувати собі величезні премії це їм не заважає.

Антикорупційна та фіскальна реформи

Нова програма співпраці України з МВФ передбачає чергову реформу Державної фіскальної служби. Мова йде про створення на центральному рівні окремих юридичних осіб за податковим і митним напрямками.Також програма МВФ передбачає комплектацію Антикорупційного суду фаховими незалежними суддями та надання НАБУ повноважень із розширеного доступу до перевірки електронних декларацій.

Коли чекати транш?

Остаточне рішення про затвердження програми, яка розрахована на 14 місяців, повинна ухвалити рада директорів Фонду. Сума першого траншу і терміни його отримання поки невідомі. Відомо лише, що це відбудеться в грудні після ухвалення збалансованого держбюджету, чого вимагає МВФ, і перерахунку тарифів на теплопостачання для населення.

Хронічне недовиконання

Останні три роки Україна отримувала гроші від Міжнародного валютного фонду в межах програми розширеного фінансування EFF (ExtendedFundFacility), яка була затверджена в березні 2015 року і закінчується в березні 2019 року. Програмою було передбачено отримання Україною близько $17 млрд із першим траншем в $5 млрд. Україна змогла отримати з невеликою затримкою другий транш за цією програмою на $1,7 млрд на початку серпня 2015 року, після чого виникла тривала пауза у зв’язку з невиконанням низки умов, політичною кризою і зміною уряду. Після приходу нового Кабміну в квітні 2016 року переговори про продовження фінансування поновилися, проте Фонд вирішив виділити третій транш у розмірі $1 млрд тільки в середині вересня, четвертий – 3 квітня 2017 року. Усього за програмою EFF Україна отримала $7,7 млрд.Наскільки ж спішним буде новий виток співпраці з МВФ, особливо зважаючи на наближення виборів, питання відкрите й актуальне. Чи не вийде так, що ціну на газ підвищили, а реального порятунку економіки від МВФ не отримали?

Антон ВИНОГРАДОВ