Усе про грип у нинішньому сезоні

Лікарі не  приходять, швидкі не приїжджають, ліки дорожчають: як пережити.І скільки коштує ця недуга

 Через нововведення в системі охорони здоров’я  люди занепокоєні тим, що лікарі віднині не приходять додому, а швидкі вже не виїжджають на виклики до хворого з температурою. Найпростіше отримати лікарняний  стає   проблемою. У такій ситуаціїнеобхідні певні інструкції та покрокові роз’яснення від МОЗ, як діяти за тих чи інших обставин.

Сезон захворювань на грип та застуду стартував. Як повідомляють фахівці, Україну атакуватимуть цьогоріч три види грипу – це Мічиган, Сінгапур і Колорадо. Активно поширюватися вони розпочнуть наприкінці листопада, а пік епідемії вірусологи прогнозують у січні. Та вже зараз аптекарі констатують, що люди частіше звертаються по ліки від болю в горлі та нежитю.

В очікуванні епідемії багато хто непокоїться через нові правила, які з’явились у ході введення в країні медреформи. Українці б’ють на сполох – бідкаються, що викликати лікаря додому досить складно, швидка також відмовляється їхати «по дрібницях», наприклад, у випадку високої температури, та й потрапити на прийом до лікаря іноді завдання не з легких. Чи справді все так складно, чи просто варто розібратися в нововведеннях від МОЗ? Сподіваємося, на роз’яснення ситуації від відомства, спростування чуток  та перебільшень. А поки що…

Надзавдання – викликати лікаря додому

Консультують по телефону, радять збивати температуру і приїжджати самим  на прийом. Соціальні мережі переповнені скаргами на відмови лікарів приїжджати на виклик. Раніше пацієнт та лікар спілкувалися через реєстратуру та стрічку в журналі. Тепер слід безпосередньо телефонуватисвоєму лікарю, а вже той сам вирішує – чи достатньо консультації по телефону,чи потрібно їхати до пацієнта додому, що робити нині вони і не зобов’язані. Найбільше турбують виклики до маленьких пацієнтів.

«У дитини була висока температура 39,5. Викликали «швидку». Думаю, згодилися тому, що дитина ще й блювала. Приїхали  дві молодесенькі дівчинки, схожі на студенток. «На бензин» не просили, як часто було раніше. Сказали, схоже що вірус, але мені довіряти було їм лячно, бо вони навіть не змогли умовити дитину показати горло. Все-таки вирішили покликати додому нашого педіатра, бо температура збивалася вкрай важко. Та наша дільнична лише заспокоїла по телефону, порадила промивати ніс і збивати температуру.Я була в паніці, адже хотіла, щоб дитину ретельно оглянули, а не робили висновки з моїх слів. Наступного дня збила температуру, викликала таксі й поїхала на прийом до педіатра. Син ледве тримався на ногах. Нам пощастило, що не було черг. Назад також довелося їхати на таксі. Тож такий візит до лікаря нам обійшовся у 200 гривень», –розповіла нам мешканка області  Ганна Федорова.

«Як вести в лікарню дитину, в якої температура і їй зле? Подружці лікар запропонував подивитися горло дитини по відеозв’язку. Ну це вже взагалі… », – обурюється інша матуся Наталя.

Та лікарі запевняють: такий підхід– світова практика.

  • Консультація по відеозв’язку– це звичайно ненормально. Якого кольору горло – розгледіти неможливо. А от якщо у вас просто висока температура, її дійсно можна збити та потім вже приїхати на прийом до лікаря. У цьому немає нічого страшного. Ніхто не каже випити жарознижувальне й сидіти вдома. На прийом ви все одно повинні прийти», – запевняє Ірина Лесняк, сімейний лікар приватної клініки.

Спеціалісти радять: якщо хочете, щоб лікар ходив додому, підписуйте декларацію з таким, у якого мало пацієнтів. Інше питання –його кваліфікація  (вважається, що чим менше пацієнтів, тим вона нижча).

  • Зі мною підписали декларацію 200 осіб. Мені достатньо, адже маю й іншу роботу – у приватній клініці. Кожного зі «своїх» знаю особисто. Якщо температура висока, 39 і вища, я намагатимуся знайти час і прийти до людини, але все залежить від навантаження. Ніхто не змушує зараз ходити на такі виклики. А якщо людина ні з ким не підписала декларацію, їй буде важко, вона взагалі не дочекається, що до неї прийдуть, адже ніхто не хоче працювати безкоштовно.Та якщо й декларація підписана, я ніколи не прийду до людини з температурою 37,2, – кажесімейний лікар ВалентинаКамінко.

 

  • До людей, які прикуті до ліжка, престарілих, до дитини з інвалідністю  все-таки варто приїхати, але знову-таки, це – на розсуд лікаря, – пояснює Ірина Лесняк.

Швидка може й не приїхати

В Україні нещодавно стартувала масштабна реформа екстреної медичної допомоги. Тепер бригади медиків виїжджають не на всі випадки, а лише на ті, які вони вважають дійсно небезпечними для життя пацієнта. Інші хворі мають самі їхати в лікарню.

Так, до дитини точно приїдуть,коли йдеться про малюка до року з високою температурою, якщо внеї блювота і діарея (не менше шести разів на добу), є задишка, млявість, судоми. Лікарі швидкої приїдуть додому  у разі температури від 39 і вище, та й то тільки в тому випадку, якщо жарознижувальні препарати не подіяли.  Якщо все «не так страшно»,  заспокоюють по телефону і радять дзвонити до дільничного лікаря.

  • Якщо ж починаються судоми, або людина довго не просинається, дуже погано дихає, з’являються висипи, звичайно слід викликати швидку. У дорослих перебіг грипулегший, тож йдетьсяпередусім про дітей, – пояснює пані Лесняк.

Винахідливі матусі вже  знайшли спосіб «змусити» педіатра чи швидку навідати вдома хвору дитину

«Потрібно казати, що в дитини окрім високої температури та нежитю ще й  тяжке дихання. Тоді вони не мають права не приїхати. Кілька разів вдавалося, і лікар до нас приходив. Можливо, це нечесно, але іншого способу не бачу. Консультаціям по телефону не довіряю,  а везти хвору і слабку дитину в лікарнюне хочу», – ділиться Світлана в групі товариства родин «Ми разом»  у фейсбук.

А ще намагаються «домовлятися»  різними способами, наприклад, оплатити лікареві таксі.

У черзі з високою температурою

У поліклініці розраховуйте, що натрапите на черги,  якщо не встигли записатися на прийом (лікарі радять записуватися із самого ранку).Найбільше така ситуація стосується педіатрії. З урахуванням фактичного скасування домашніх викликів сидіти в таких чергах, де все більше дітей з інфекційними хворобами, матусі побоюються. «Прошмигнути» не до «свого» лікаря за відсутності черги навряд чи вдасться.

«Сама до державних лікарів ходжу, а на дитині не економлю – звертаюся до приватних клінік. Так і нерви міцніші, і в чергах сидіти не потрібно, хоча й візити дорогі», – розповідаєматуся Олександра Посівніч.

У приватних клініках уже відзначають різке збільшення звернень саме до педіатрів. Задоволення це не з дешевих, прийом обійдеться від 300 гривень, якщо лікаря викликати додому– вдвічі дорожче. Якщо ж додати витрати на аналізи та різні обстеження, сума для багатьох стане непідйомною. А от отримати лікарняний у приватній клініці можна. Законом  не забороняє видавати лікарняні листки приватним закладам.

–  Люди, які не хочуть чекати годинами прийому власного лікаря, звертаються до приватного. Лікарняні приватні клініки також офіційно видають, як і різні довідки. Проблем з бланками немає, – продовжуєсімейний лікар приватної клініки Ірина Лесняк.

Та відвідувати приватні клініки  через значні витрати для цього навряд чи зможе кожен.

–  Якщо мені телефонують і кажуть, що піднялася температура, я відразу ж можу відкрити людині лікарняний, хоча це і не дуже законно. Коли вона прийде на прийом– закрию його (якщо на те будуть підстави).Своїм пацієнтам я йду на зустріч, бо їх усіх знаю. Незнайомому такого б ніколи не пропонувала, – зізнається Валентина Камінко.

Діагностика грипуокрема стаття розходів

Симптоми протікання ГРВІ та грипу досить схожі.Але останній розвивається швидко, температура підвищується до 39-40 градусів, виникає біль в очах, ломота в м’язах, озноб, підвищене серцебиття, повідомляють у МОЗ.Стовідсоткову впевненість у тому, що ви захворіли саме на грип, дасть лише аналіз. Це звичайний мазок із носоглотки, який досліджується в спеціальній лабораторії. У державних установах такий аналіз безкоштовний, але робиться він тільки за направленням лікаря. Можна перевіритися без направлення в приватних клініках. Коштує така послуга близько тисячі гривень. Є й більш дешева альтернатива – експрес-тест, який можна купити в аптеці. Його вартість – 230-250 гривень. Достовірність результату – 99 відсотків.Його можна провести в домашніх умовах, але головне – зробити це правильно.

Експрес-тести досить показові. Вони виявляють наявність грипу групи А та В,– запевняє Ірина Лесняк.(Нагадаємо, з жовтня 2018 року до травня 2019-го циркулюватимуть три штами вірусу грипу: A/Michigan/45/2015(H1N1)pdm09, A/Singapore/ INFIMH-16-0019/2016(H3N2), B/Colorado/06/2017).

Тим часом фахівці дедалі більше наголошують на необхідності діагностування грипу.

– Від ускладнень грипу щороку помирають десятки, сотні тисяч, але ми знаємо поодинокі випадки, бо не кожен випадок досліджується. Ризик інфаркту міокарду, інсульту в багато разів зростає в перші дні захворювання. Люди помирають від цього, але ніхто не досліджує причину, якою нерідко стає грип, –розповів нам Федір Лапій, голова правління ГО «Батьки за вакцинацію», лікар-імунолог і дитячий інфекціоніст.

Цифра

Аналіз на грип: від 230 до 1 тисячі гривень

Обираємо дешеві аналоги ліків

Неодноразово лунають роз’яснення, що грип не лікується за допомогою ліків– ми можемо позбавитися лише симптомів захворювання. Ціни ваптеках Київщини на одні й ті ж препарати, які полегшують симптоми грипу, відрізняються. Але в аптеках на прохання дати щось від застуди і вірусів зазвичай пропонують так звані «іміджеві» дорогі препарати. Якщо не брати в розрахунок антибіотики, які виписують при ускладненнях, за них доведеться викласти близько 400-500 гривень (мінімальний «протигрипозний набір» – краплі для носа, спрей від болю в горлі, порошки для зняття жару). А от у разі складного протікання хвороби (пневмонія, додаткові аналізи) витрати можуть сягати й 3 тисяч гривень.

Водночас варто пам’ятати, що на всі популярні ліки існують недорогі аналоги.Якщо їх купувати, можна заощадити кілька сотень гривень. Потрібно звертати увагу на компоненти препаратів, щоб не переплачувати за підсолоджувачі та ароматизатори. Щоб захиститися від підробок або завищеної ціни на ліки, МОЗ рекомендує використовувати додаток «Ліки Контроль».

Аби не викидати гроші на вітер, фахівціВсеукраїнської асоціації захисту прав споживачів лікарських засобів і медичної продукції радять приймати лише надійні препарати. Однак гарну підробку чи фальсифікацію відрізнити від справжніх ліків нелегко. Тому фахівці Асоціації радять не купувати ліки в інтернеті,«з рук», не брати БАДи замість ліків.

Цифра

Витрати на ліки: від 300 до 600 гривень, якщо виникнуть ускладнення– від 1 до 3 тисячгривень

Не витрачайте кошти на зайве

Більшість лікарів сходяться на тому, що з вірусом організм може впоратися сам, тому перевантажувати його ліками не потрібно. Під час легкого перебігу захворювання радять лише вживати багато рідини, перебувати в ліжку, промивати ніс, збивати температуру вищу за 38,5 парацетамолом та ібупрофеном. Усе частіше говорять про недоцільність вживання противірусних, антигістамінних препаратів та імуномодуляторів. Вірусні інфекції не лікуються й антибактеріальними препаратами. Антибіотики виписують лише при бронхіті чи пневмонії. Від грипу не захистять ані вітамін С, ані оксолінова мазь. Ще кілька років тому відомий телеведучий Євген Комаровський заявив:

– На жаль, на сьогодні досліджень, які вказують на те, що оксолінова мазь допомагає, не існує.

Лікар-імунолог Олег Назар усе ж радить у разідуже поганого самопочуття тависокої температури, яка не збивається, викликати швидку допомогу. У такому випадку хворого відвезуть до інфекційного відділення, де зроблять усі необхідні аналізи.

Найекономніший вихід –зробити щеплення?

У МОЗ пояснюють: вакцинуватися бажано у вересні-жовтні – до того, як почнеться циркуляція вірусів грипу. Тоді в організмі встигне виробитися імунітет і достатня кількість захисних антитіл.Щеплення можна робити й пізніше, навіть якщо в регіоні вже зафіксовано сезонні спалахи грипу. ЦьогорічМОЗ закупило 350 тисяч вакцин. Вакцину доведеться купувати за свій рахунок, її ціна залежить від виробника йколивається від 200 до 400. Фахівці радять робити щеплення вакциною, яка зберігається в медзакладі. До слова, у приватній клініці перед вакцинацією доведеться платити за прийом лікаря, а це приблизно 500-600 гривень. У комунальних медзакладах огляд лікаря, консультація та сама процедура проводяться безкоштовно.

Цифра

Щеплення від грипу обійдеться від 200 до 1 тисячі гривень

Додаткові витрати на боротьбу з грипом

Також не варто забувати, що деякі лікарі намагаються додатково підзаробити на своїх пацієнтах. Навіть за умови, що ви обслуговуєтеся в державного безкоштовного терапевта, будьте пильними. Якщо ваш лікар виписує рецепти в певні аптеки, призначає дороговартіснідообстеження та аналізи в конкретних лабораторіях, можливо, він бере участь у «схемі» підзаробітку, за що отримує певні «відкати». Людина може укласти декларацію з будь-яким лікарем. Але, якщо і потім щось пішло не так, їхні стосунки не стали довірливими, людина може просто обрати іншого лікаря.

Ганна ЛАЗЕБКО