Чи будуть села з пенсією?

Експерти кажуть, що погрози про закриття відділень Укрпошти пов’язано, перш за все, з неефективним менеджментом в компанії. Адже доставка пенсій має не тільки свої витрати, але і свої прибутки

 Пошта – два відділення закрили, третє збираються…

«Київська правда» на початку вересня писала про незручності в роботі почтових відділень на Київщини у матеріалі «Чи закриються поштові відділення у селах?». І от до редакції надійшов лист з Броварів, який повністю підтверджує тези того матеріалу.

«Ми живемо не в Чернігівській області, а в Київській, і не в маленький селах, а у місті Бровари. Поговоривши з працівниками поштових відділень, що працюють в залах, та листоношами, у нас склалося враження, що відділення скоро закриються взагалі.

У Броварах вже не працюють два поштові відділення, третє на межі цього. У селі Пухівка, що недалеко від Броварів, пошту закрили.  Зарплата мінімальна, людей не вистачає. У сільських відділеннях люди працюють на 0.5-0.8 ставки. Листоноші обслуговують дільниці по 25-30 кілометрів, а отримують за це мінімальні гроші. А у керівника Укрпошти зарплата в … мільйон гривень, та ще виступає по телебаченню з проханням про відставку. Бо не може працювати, як йому хотілося…

Керівництво не цікавиться роботою відділень, ніколи ніхто не завітає туди – лише вимагають план, відсутність людей не цікавить. Хай приїдуть до нас у Бровари, у відділення, які ще не закрилися, то зможуть дізнатися про роботу поштарів набагато більше. Особливо, з 15 по 25 числа кожного місяця. Коли черги у відділеннях аж на вулицю».

Жителі Броварів. Всього 10 підписів (оригінал листа – у редакції).

Місяць тому прес-служба Укрпошти повідомила редакції, що поштові відділення закриватимуть і надалі: «…сталої цифри немає. На прийняття відповідних рішень впливає низка факторів: інфраструктура, рентабельність, форма власності цього об’єкта тощо». Щодо нестачі персоналу, то її в Київській обласній дирекції не помічають, мовляв, «у  середньому відділення Київської дирекції укомплектовані працівниками на 91-92%,  наразі існує 363 вакансій (цифра динамічна, зважаючи на рух кадрів)».

Восени закрилися відділення в Гостомелі і Ворзелі (Ірпінський регіон), активісти Вишневого (Києво-Святошинський район) збирають підписи, аби не закрили єдину в місті пошту.

Укрпошта відмовляється від пенсій

Але мешканців сіл та містечок Київщини може чекає наступна несподіванка від поштового монополіста. Уже з наступного року п’ять мільйонів пенсіонерів по всій країні можуть залишитися без доставки грошей додому. Про таке попередив гендиректор «Укрпошти» Ігор Смілянський в ексклюзивному інтерв’ю газеті «Урядовий кур’єр» 26 жовтня. Мовляв, ще торік у «листопаді Міністерства інфраструктури та економічного розвитку і торгівлі погодили новий тариф і звернулися за погодженням до Міністерства соціальної політики й пенсійного фонду. Відтоді нічого не змінилося: 17 звернень досі без відповіді. Тариф залишається незмінним з 2004 року, ми надаємо послугу за тарифами 14-річної давності». За його словами, лише за цей неповний рік збитки  від доставки пенсій досягли  мільярда гривень: «Я рік чекав, доводив, вів переговори, переконував, тим часом як Укрпошта «привезла» собі  мільярд гривень збитків на цій послузі, адже це могли бути нові сортувальні центри, машини і підвищення зарплати тим самим листоношам, про які так часто люблять згадувати перед виборами».

– Ми підготували антикризовий план, який впровадимо з 1 листопада, якщо тариф не буде ухвалено. Це означає, що Укрпошта має оптимізувати мережу в селах, вибудувану під доставку пенсій. З 1 січня 2019 року не будемо доставляти пенсії, закриємо 5-7 тисяч стаціонарних відділень, звільнимо частину адміністративного і виробничого персоналу, – зазначив пан Смілянський.  – На сьогодні  45% українських пенсіонерів отримують пенсії через Укрпошту. Ми доставляємо тим, хто за станом здоров’я не може прийти в поштове чи банківське відділення, живе в сільській місцевості, де немає нічого, крім пошти. Мережа банківських офісів скорочується. 2017-го було закрито 827 філій банків, цього року — вже понад  700. Причина  – економічно не вигідно працювати в селах. Відділення Укрпошти – не виняток. У середньому кожне з них щомісяця зазнає збитків майже на 3 тисячі гривень. Одна з головних причин збитковості – доставка пенсій за тарифами, нижчими від собівартості. На кожній доставці втрачаємо 19 гривень…Унікальна ситуація: більшість пошт світу отримують субсидії від держави на утримання неприбуткової мережі. Укрпошта ж не може не те що отримати субсидії, а покрити власні витрати… У подальшому компанія зосередиться на побудові поштово-логістичного та фінансового бізнесу в містах, а також там, де це доцільно і прибутково.

Із тим, що тариф не змінювався 14 років не погоджуються в пенсійному фонді. Заступник директора департаменту Пенсійного фонду України Лілія Пухлій прокоментувала ситуацію:

– Враховуючи, що тариф на оплату послуг з доставки та виплати пенсій визначено у відсотках від суми пенсії, яка виплачується, розмір оплати за послуги зростає пропорційно величині зростання пенсійних виплат одержувачам через ПАТ «Укрпошта». Підвищення тарифу на доставку пенсій та грошової допомоги призведе до додаткових витрат на доставку, які не передбачені в бюджеті Пенсійного фонду України. Джерела для їх покриття не визначені.

У 2017 році Пенсійним фондом України сплачено ПАТ «Укрпошта» за надані послуги 1.3 млрд грн, загальна сума у 2018 році орієнтовно становитиме 1.4 млрд грн. Сума сплачених коштів зростає, адже зростають суми пенсії, які виплачуються. Тариф на доставку пенсій Укрпоштою нині – 0.79% від розміру пенсійної виплати для городян і 1.56% для жителів сіл. Тобто за  доставку середньої пенсії (це дві з половиною тисячі) у селі платять по 40 гривень, а у місті – близько двадцяти.

Увечері того ж дня (26 жовтня) відреагувала прес-служба Кабміну.

– Пошта буде доставляти пенсії, і це принципово важливо для людей. Українська пошта повинна працювати для українських громадян, – заявив Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман. – Я зі ЗМІ дізнався, що керівництво Укрпошти заявляє, що припинить доставляти пенсії українським пенсіонерам. Я цього не допущу.  Економити хай починають із себе — своїх заробітних плат. Якщо менеджмент Укрпошти не розуміє важливості соціальної функції компанії, і це буде їх незмінна позиція, я б радив їм усім зібратися, написати заяви і перейти на іншу роботу. Ми призначали менеджмент на конкурсних засадах не для того, щоб вони брали в заручники всіх, особливо пенсіонерів, а для того, щоб знаходили правильні ринкові механізми, виконували соціальну функцію і робили компанію багатшою.

«Шантаж задля збільшення прибутків»

Таке припущення висловила Лідія Ткаченко, провідний науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України, у відеоінтерв’ю на сайті «Обозреватель».  На її думку, гучна обіцянка керівника Укрпошти Ігоря Смілянського нагадує шантаж уряду і спробу привернути увагу до проблеми.

– Відмова Укрпошти від доставки пенсій додому з 1 січня стане справжнім ударом для мільйонів українських пенсіонерів. В Україні на сьогодні відсутня інфраструктура, яка дає змогу повністю замінити доставку живих грошей на поповнення банківських карт. Це щось на зразок шантажу. Залишити людей без пенсій було б жорстоко, тим більше, що попереду вибори. Така різка заява пролунала, ймовірно, щоб якісь заходи вживалися, – вважає Ткаченко.

А президент Українського аналітичного центру Олександр Охрименко зазначає, що проблеми в Укрпошти виникли через неефективність менеджменту.

– Закриття відділень Укрпошти пов’язано, передусім, з неефективним менеджментом в компанії. Доставка пенсій має не тільки свої витрати, але і свої прибутки. Укрпошта ж просто позбавляється цієї роботи, – сказав аналітик.

– Гроші для виплати пенсій, що надійшли на її рахунки для доставки, Укрпошта могла розмістити на депозит. І вже тільки на цьому отримувати колосальний прибуток. Це законом не забороняється. А щомісяця на рахунок Укрпошти надходять мільярди гривень, – додав він.

Також експерт зазначив, що маючи велику клієнтську базу, Укрпошта могла б запустити продакшн, на якому також можна заробити величезні суми, які в подальшому можна спрямувати на розвиток компанії:

– Маючи в своєму розпорядженні колосальну клієнтську базу, про яку багато компаній можуть тільки мріяти, не порушуючи закону, в компанії можна запустити колосальний продакшн – приміром, вибрати, що можна пропонувати і продавати пенсіонерам. Наприклад, укласти контракт з доставки ліків для пенсіонерів. Тобто варіанти насправді є. Але неефективний менеджмент не дає змоги цьому здійснитися.

Лада БОНДАРЕНКО

В Україні на сьогодні нема інфраструктури, яка дає змогу повністю замінити доставку живих грошей на поповнення банківських карт