Олександр Терещук: «Мене цікавить практична робота й результат, а не політичні ігри»

Яке перше враження виникає від спілкування з новим очільником Київської обласної державної адміністрації? Олександр Дмитрович Терещук не з тих людей, які надають перевагу обтічним фразам і загальникам. Іншими словами, взагалі «про погоду» йому говорити нецікаво, а от про підготовку до зими – голові КОДА і запитання журналіста не знадобилися:

  • З часу мого призначення на посаду минуло чотири робочих дні – і маємо першу гарну новину. Вирішено питання з газом у селищі Коцюбинському. Ми працювали вдень і вночі, але знайшли консенсус, порозуміння, і сьогодні вночі там мають дати газ і тепло в домівки жителів. (Розмова була 6 листопада, а 7-го надійшла інформація: Коцюбинське підключено до тепла. – Ред.) Завтра проведу нараду, з єдиним питанням на порядку денному – дати тепло й нормально ввійти в зиму.

Тому перше засідання, яке зібрав на новій посаді, було присвячено саме цьому.  Комунальники звітували: немає солі, піску, пально-мастильних матеріалів… Я теж уже можу прозвітувати: все вищеперераховане у комунальників є в наявності. Втім, лишилася ще проблема з готовністю техніки. Я попередив керівників, що їм дається певний період для її підготовки до зими. Коли він мине, до них приїдуть спеціалісти – радники, керівники відповідних служб, і якщо вона не буде готова, – підряд на роботи скасовується, знаходимо новий підряд. Чому так жорстко? Тому, що проблема прибирання снігу на дорогах є пріоритетною й невідкладною. Найближчим часом проведемо навчання на Одеській трасі із залученням громадськості, військових та правоохоронців. Ми не можемо допустити, щоб повторилася минулорічна ситуація з багатокілометровими заторами, коли машини потрапили в снігову пастку.

  • Представлячи Вас, Президент Петро Порошенко наголосив, що головне завдання, яке він ставить перед головою КОДА,  це захист людей – соціальний зокрема. І ще – не треба відкладати у «довгу шухляду» проблеми, які можна розв’язати швидко. Мабуть, саме тому першим для звіту ви запросили керівника Пенсійного фонду області… А ще всі побачили, як буквально за день було розвязано проблему з транспортом у Новосілках та Чабанах, з якими до вас звернулися місцеві жителі. За кілька днів  владнали проблему тепла в Коцюбинському… Які ще наболілі питання буде вирішено найближчим часом?

– Дійсно, Президент поставив першочергове завдання щодо соціального захисту різних верств населення області. І тут багато питань, проблем і можливостей.  Наприклад, наступний рік хочу оголосити Роком захисту дітей-сиріт. До мене на прийом уже приходили люди (і серед них – діти-сироти), які мають нагальну проблему із забезпеченням житлом. Я уже поцікавився, а скільки ж коштів з бюджетів усіх рівнів, від обласного до місцевих, було витрачено на купівлю квартир? Виявляється – жодної копійки! Це питання – пріоритетне, я порушуватиму його під час спілкування і з депутатами облради, і з мерами міст. Сироти – найнезахищеніша категорія, вони потребують особливої уваги. Хто їм допоможе, якщо не держава? І саме на це націлив мене Петро Олексійович.

А в Новосілках люди скаржилися на задовгий інтервал руху маршруток (№821. – Ред.), дістатися вчасно – проблема.  А ще з’ясувалося, що й пільговиків (АТОвців, пенсіонерів, членів багатодітних родин) не пускали в автобуси для безкоштовного проїзду. Перевізники, мотивували це тим, що місцева влада не відшкодовує кошти за їхній проїзд. Те саме і в Чабанах (маршрут №739 – Ред.). Я зібрав у себе і транспортників, і наших фінансистів, й виявилося, що в бюджети не закладено кошти для відшкодування перевезення пільговиків. З перевізниками також у мене вже була окрема зустріч.  Чим маршрут коротший, тим, зрозуміло, дешевше, чим далі їхати – тим дорожче, але ж і ставити такі ціни, які люди не спроможні сплатити, також вважаю неприпустимим. Тому будемо відпрацьовувати механізми з перевізниками й місцевими органами. На підряди з пасажирських перевезень черги стоять, значить, це вигідно і прибуток з цього є. Будемо вивчати кожен конкретний маршрут і обґрунтованість вартості перевезення пасажирів на ньому.

– В області є багато інших нагальних проблем. Які ще ви плануєте невідкладені  кроки як глава КОДА?  

– Сьогодні зібрав розширену нараду з приводу незаконних забудівель, на якій були присутні всі, хто має до цього відношення. Ми обговорили цю проблему та пропозиції щодо її розв’язання. Керівники апарату й інших служб області працюють над цим, але я хочу залучити ще ширше коло фахівців.

Також для Президента України й для мене пріоритетним напрямом є розвиток сільських амбулаторій, і для цього надають державні кошти. На Київщині їх планується побудувати 17, крім тих, які вже є. Але ще не для всіх з них відведено землю. Деякі з проектів ще не пройшли експертизу. А ще для впровадження телемедицини потрібний швидкісний інтернет у селах. І це теж першочергове завдання. Адже йдеться, передусім, і про збереження життя, і про покращення здоров’я жителів Київщини.

Не може не хвилювати і стан автомобільних доріг області. І це не тільки з огляду на те, що нам треба надійно, без ускладнень пережити наступну зиму.

Також виникають запитання щодо вартості землекористування. Мені дали ще не повний звіт, але, навіть з нього видно, хто за землю не платить взагалі, або платить мізерні гроші. Тому я запитав керівника Держгеокадастру, яка реальна вартість землі на Київщині, як вона врахована під час проведення тендерів на оренду?  І тепер порахуємо, скільки втрачають на цьому бюджети різних рівнів, особливо, місцеві.

А ще нагальне питання – екологія, стихійні сміттєзвалища. Разом з облрадою будемо розв’язувати проблеми опорних шкіл та шкільного транспорту для віддалених сіл. Усе це потребує невідкладного рішення. У мене є штат фахівців та радників, разом з якими будемо ефективно працювати.

– Сусідство з мегаполісом – це не лише можливість відвідувати театри, це ще й кримінал, який стікається до столиці звідусіль… Що область може протиставити злочинності?

– Це надзвичайно важливе питання – безпека громадян безпосередньо там, де вони мешкають. Я зустрівся з начальником поліції, і він поінформував мене про введення в дію системи відео-спостереження. Як колишній поліцейський, розумію, що справа це надзвичайно важлива. А тут – були закладені кошти, закуплені камери, але, на даний час, вони не працюють… Чому?Кошти, за рішенням облради, були перекинуті на інші потреби, зокрема, на погашення заборгованості за газ у комунальних підприємствах. Хоча вони могли б самі заробляти, запасатися енергоносіями, підвищувати енергоефективність, скорочувати втрати, а не вимагати додаткові кошти з бюджету. Я викликав керівника аудиторської служби області й поставив задачу перевірити ефективність використання коштів. Я підтримую начальника поліції, відеокамери мають бути встановлені. Адже вони допомагають не лише розкривати злочини, а мають значення для профілактики правопорушень. Де саме встановлювати камери, вирішуватиме передусім поліція та громадськість. Першочергово вони повинні бути в публічних місцях та загального скупчення населення – парках, школах, лікарнях, будинках дитини та з догляду за літніми людьми. Також там має бути протипожежна сигналізація. Але, крім відеокамер, маю ще й інші вимоги. Розбоїв, пограбувань, квартирних крадіжок стає значно менше, коли ввечері і вночі вздовж вулиці світять ліхтарі. Тож забезпечити вуличне освітлення, це також наша першочергова задача.

– Київщина буквально захлинається від потоку транзитного автотранспорту, а розмови про нову Велику кільцеву дорогу тривають вже ледве не десятиліття. Тож чи дійде справа до початку будівництва і які ділянки планується запустити першими?

Ми уже обговорювали спільні проблеми з мером Києва Віталієм Кличком, адже Київ та область, це, фактично, одне ціле. Будівництво Великої кільцевої дороги є пріоритетним і для столиці, і для області. Першочергово будуть освоюватися ділянки в районі Одеської траси. На проект, експертизу та будівництво потрібні великі кошти. Ми запрошували представників Міністерства інфраструктури України, у мене також запланована зустріч з міністром Володимиром Омеляном.

– Згідно з проектом, на цій дорозі має бути сім чи вісім мостів, зокрема через Київське море. Досі нічого масштабнішого не було в Україні…

– Я прискіпливо вивчав проект. Дійсно, перші 35 км потребують великих вкладень – мости, естакади тощо. Але виникають й інші проблеми, зокрема, червона лінія проходження траси, подекуди… забудована. Причому  ці будинки, були зведені там нібито на законних підставах. Я обов’язково звернуся до правоохоронних органів із пропозицією розібратися в законності дозволів на таке будівництво.

– А що б Ви сказали своїм критикам, вони вже є?

– У нас ледве не всі прорахунки, зокрема й стихійні лиха, списують на владу та особисто на Президента. Але Петро Олексійович докладає багато зусиль для розвитку саме місцевого самоврядування, коли влада має реалізовуватися на місцях. Мені вже закидають, що в Коцюбинському, де дали нарешті тепло, я займаюся політикою. Але якою політикою? В результаті моїх переговорів з  керівниками різних рівнів та організацій Нафтогаз дав людям тепло. Тож на випади я не звертаю уваги й відкритий для всіх, хто хоче зі мною співпрацювати. Безумовно, комусь хочеться нейтралізувати мої кроки та нівелювати результати нашої роботи. Але для мене найважливіше – це працювати для людей і я буду робити свою справу задля їхнього благополуччя.

  • Не секрет, що останнім часом між облдержадміністрацією та облрадою були непрості стосунки. Як наслідок – програма соціально-економічного розвитку та бюджет проходили складний процес затвердження. А потерпало від того – фінансування соціальних програм. Якою Ви бачите співпрацю з облрадою?

– Я готовий співпрацювати. Найперше, щодо допомоги мешканцям області, тобто, у соціальному напрямі. Якщо ж соціальну програму не буде прийнято, повірте, я готовий до рішучих кроків. Також буду зустрічатися з людьми та звертати увагу краян на те, хто блокує їхній добробут. Усі проблеми можна розв’язати та знайти компроміс. Було б лише бажання. Держава передбачила, що бюджет має бути соціально-орієнтованим, тобто направлений на мешканців області. Переконаний, що в допомозі старшим людям, чи учасникам АТО немає жодної політики. Тому звертаюсь до всіх депутатів: результат буде лише у співпраці облради й держадміністрації.

Олександре Дмитровичу, Ви працювали на керівних посадах в інших областях України і зараз прийшли на Київщину. На Ваш погляд у чому особливості саме цього регіону?    

Столичний регіон великий і дуже важливий для всієї України. Звичайно, є проблеми й багато питань, які потребують невідкладної відповіді. Я співпрацюватиму з усіма, хто  вміє приймати рішення та працювати в команді. Мене цікавить практична робота й результат, а не політичні ігри.

Розмовляла Лариса Бінько